Poradnik: Jak urządzić gabinet masażu?

Dotychczas większość opracowań na temat urządzania gabinetów masażu skupiała się głównie na funkcjonalności i ergonomii pomieszczeń. Dopiero epoka Spa&Wellness świadomie wykreowała kategorie potrzeb psychologicznych. Należy pamiętać, że gabinet masażu to nie tylko miejsce odnowy fizycznej. Profesjonalny gabinet masażu powinien uczestniczyć w zaspokajaniu głębokich potrzeb psychologicznych, a często nawet psychoterapeutycznych. Relaks, odprężenie ciała i umysłu w zaciszu pachnącego, pięknego i intymnego miejsca. To wartości, które bezwarunkowo należy dostarczać klientom na niezmiennie wysokim poziomie.

Jak tego dokonać?

Oprócz umiejętności profesjonalnego masowania, predyspozycji osobowościowych takich jak: empatia, przyjazność, komunikatywność, należy odpowiednio zlokalizować i przygotować gabinet masażu. Należy pamiętać, że przy tworzeniu gabinetu masażu należy opierać się na zatwierdzonym przez Sanepid projekcie budowlanym sporządzonym przez specjalistę. Z pewnością warto zainwestować w profesjonalny projekt aranżacji wnętrza, który z jednej strony zapewni odpowiednie warunki sanitarne, a z drugiej nada gabinetowi intymny i przyjazny charakter.

Lokalizacja

Jeśli gabinet działa samodzielnie i nie jest częścią ośrodka SPA, hotelu, klubu fitness itp. należy zwrócić uwagę na jego lokalizację biorąc pod uwagę klika istotnych czynników. Przede wszystkim klient powinien mieć możliwość zaparkowania samochodu. Dzielnica, w której będzie zlokalizowany gabinet powinna być bezpieczna i spokojna. Otaczająca architektura lub środowisko naturalne powinno zapewniać klienta, że trafił we właściwe, bezpieczne, przyjazne i gustowne miejsce. Należy również pamiętać o dostępności gabinetu dla osób niepełnosprawnych.

Metraż

Wielkość gabinetu powinna być uzależniona od jego przeznaczenia. Klient w gabinecie powinien czuć się bezpiecznie i swobodnie. Jeśli wykonujemy masaż mokry, powinien posiadać poczekalnie (min. 5m2), gabinet masażu (min. 12m2) oraz toaletę z prysznicem i garderobą (min. 5m2). Jeśli koncentrujemy się na masażach suchych i nie mamy zbyt wielkich możliwości inwestycyjnych, wystarczy nam lokal bez prysznica. W przypadku, gdy planujemy jednoczesne masowanie większej ilości klientów, warto w celu zachowania intymnego klimatu i poczucia bezpieczeństwa, wyodrębnić osobne gabinety masażu.

Wystrój wnętrz

Efekt pierwszego wrażenia jakie powinniśmy wywrzeć na naszym kliencie zapewni udana aranżacja wnętrza gabinetu. Pomieszczenie powinno przede wszystkim posiadać swój intymny klimat. Harmonia przyjaznych, pastelowych barw, atmosfera bezpiecznego ogniska domowego to koncepcja na udaną aranżację gabinetu. Lokal powinien oczywiście dodatkowo spełniać wymogi sanitarne. Wyzwaniem dość trudnym jest projekt przyjaznego wystroju gabinetu masażu nie posiadającego oddzielnego pomieszczenia sanitarnego. Umywalka ze środkami dezynfekującymi często burzy intymny nastrój gabinetu i nadaje mu surowy, nieprzyjazny charakter. Warto posłużyć się w takich sytuacjach gustownymi, parawanami. Parawanami możemy oddzielić część sanitarną i szatnię (jeśli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia na ten cel). Wymogi sanitarne nakazują, aby podłoga i ściany gabinetu były trwałe, nienasiąkliwe i łatwe do czyszczenia. Wykładziny podłogowe , farby powinny być odporne na działanie środków dezynfekujących. Toaleta (lub gabinet, jeśli nie ma toalety) musi posiadać umywalkę z ciepłą bieżącą wodą, mydło w płynie i jednorazowe ręczniki papierowe. Ściana w toalecie o wysokości co najmniej 160 cm (lub w gabinecie wokół umywalki, jeśli nie ma toalety) powinna być łatwo zmywalna.

Oświetlenie

W gabinecie masażu oświetlenie naturalne w postaci okien powinno stanowić około 15% powierzchni podłogi. W okresie nadmiernego nasłonecznienia warto stosować żaluzje. W okresie niedoświetlenia, niezbędne jest stosowanie oświetlenia sztucznego, dającego minimum 150 luksów. Warto zastanowić się również nad ciągle odkrywaną przez branżę SPA - koloroterapią. Polega ona na wykorzystywaniu oświetlenia do wywoływania efektu odprężenia u klienta. Jako oświetlenie stosuje się światłowody symulujące między innymi świecące na niebie gwiazdy.

Zapach

Dziedzina jeszcze niedoceniana, ale już z powodzeniem stosowana w branży SPA to marketing zapachowy. Zapach w gabinecie nie powinien być pochodną stosowanych kosmetyków, aromatycznych herbatek, czy też przypadkowo wybranych środków aromatyzujących. Popularną praktyką do aromatyzowania pomieszczeń jest wykorzystywanie olejków do masażu, świec zapachowych, kadzielnic itp. Jest to jednak rozwiązanie niepełne. Warto aby zapach kojarzył się klientom tylko z tym jednym miejscem. Warto aby zapach był niepowtarzalną wizytówką. Dobór zapachu powinien nastąpić po zakończeniu aranżacji wnętrza. Zapach powinien korespondować z kolorystyką i detalami gabinetu. Np. dekoracje kwiatowe powinny znaleźć odzwierciedlenie w zapachu kwiatów, kolorystyka pomarańczowa pomieszczenia może być uzupełniona zapachem pomarańczy itd. Wymierne efekty stosowania aromatyzacji to lepsze samopoczucie klientów, przyzwyczajenie, rozpoznawalność gabinetu, oraz większa chęć powrotu. Stosując aromatyzację warto zadbać o identyczny zapach gadżetów reklamowych typu: wizytówki, ulotki, kartki świąteczne itp. W obecnym etapie raczkującego marketingu zapachowego, będzie to z pewnością silny i zauważalny wyróżnik na rynku.

Klimatyzacja i wentylacja

Przed każdą wizytą powinniśmy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia. W przypadku stosowania marketingu zapachowego starajmy się dbać o to żeby w pomieszczeniu dominował tylko świadomie wybrany zapach. W okresach upałów warto zadbać o utrzymanie temperatury na poziomie ok. 22 stopni Celsjusza. Warto, więc w przypadku nadmiernie wysokich temperatur, wyposażyć pomieszczenie w klimatyzator.

Wyposażenie

Kluczowa część wyposażenia gabinetu to wybór stołu do masażu. Wybierając stół należy zastanowić się, czy będziemy używali go do masażów w gabinecie czy też będziemy go przenosić na masaże w domu klientów. Należy również wziąć pod uwagę kolorystykę i materiał, z którego stół będzie wykonany. Drewno zdecydowanie łatwiej niż metal wkomponować w koncepcję przyjaznego, domowego pomieszczenia. Kolorystyka stołu powinna znajdować odzwierciedlenie w kolorystyce pozostałych elementów takich jak parawany, taboret, elementy dekoracji itp.

Stoły stacjonarne do masażu

Jeśli masować będziemy tylko w gabinecie, warto skupić uwagę na stołach stacjonarnych często stosowanych w SPA lub gabinetach kosmetycznych. Stoły stacjonarne Optima to idealny wybór dla gabinetu masażu. Niezawodność, wszechstronność, ergonomia, wygoda masażysty i klienta to gwarancja pełnej satysfakcji z użytkowania. Dla poszukujących naturalnego drewna polecamy drewniane leżanki Nova, które naturalnie wkomponowują się w aranżację gabinetu, dodatkowo podkreślając jego przyjazność i intymność.

Składane stoły do masażu

Jeśli zamierzamy masować zarówno w gabinecie jak i u klientów, warto wyposażyć się w stół składany np. Panda lub Panda Al. Dla masażystów często podróżujących ze stołem, polecamy lekkie stoły mobilne Aero. Dla masażystów, którzy rzadko podróżują ze stołami i dodatkowo potrzebują maksymalnie dużej stabilności polecamy stoły z 3 nogami - aluminiowy Medmal lub drewniany Alba. Z kolei dla poszukujących maksymalnego komfortu klienta polecamy stoły Gallo Plus.

Kształtki

W celu zapewnienia prawidłowej pozycji ułożeniowej klienta, warto również dobrać odpowiednie kształtki.

Krzesła do masażu

Dla klientów, którzy nie dysponują czasem na pełny masaż, warto wyposażyć się w krzesło do masażu. Masaż na krześle, w ubraniu, na sucho, zapewni klientowi oczekiwany, maksymalnie krótki czas masażu. Krzesło do masażu to również ciekawe narzędzie do obsługi i uatrakcyjniania różnorodnych eventów, targów, kongresów itp.

Taborety

Istotnym elementem wyposażenia jest taboret z ruchomym siedziskiem, który podczas masażu umożliwia masażyście zachowanie odpowiedniej pozycji pracy. Kolor taboretu powinien oczywiście korespondować z kolorem stołu.

Parawany

Ważnym elementem wyposażenia są parawany, które oprócz swoich podstawowych funkcji maskująco-zakrywających, stanowią ważną część dekoracji gabinetu. Parawany należy oczywiście dobrać kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia.

Kosmetyki i dezynfekcja

Wykonując masaż mokry - z olejkiem, warto zaopatrzyć się w dobre, sprawdzone olejki do masażu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kosmetyków rewitalizujących, wielowitaminowych, antycellulitowych itp. W celu zachowania higieny w gabinecie masażu, należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące. Dezynfekcja powinna odbywać się wyłącznie za pomocą bezpiecznych i sprawdzonych środków zwracając szczególną uwagę na zalecenia producenta.


Monika Górniak / Doradca Klienta

Monika Górniak
Doradca Klienta
tel.: 13 44 53 613
kom: 665 080 007
monika.gorniak@habys.pl
Skype: monika-habys
GG: 5639886


Visit our video library